Strona główna
Książki
Tutaj jesteś

Książki oparte na faktach. Tak było, naprawdę!

15 lutego, 2024

Literatura faktu to gatunek literacki, który przedstawia opowieści oparte się na prawdziwych wydarzeniach oraz spisuje dzieje autentycznych wydarzeń. Książki te prezentują czytelnikowi prawdziwe opowieści o życiu, reportaże, autobiografie czy kroniki wypraw po ziemiach odzyskanych.

W artykule:

 • Czym jest literatura faktu?
 • Książki o życiu
 • Reportaże o zbrodniach 
 • Kroniki wypraw po ziemiach odzyskanych
 • Jak literatura faktu może inspirować? 

Co to jest literatura faktu?

Literatura faktu skupia się na przedstawianiu prawdziwych wydarzeń i opowiada wydarzenia, które rzeczywiście miały miejsce. Dzięki tej formie literackiej czytelnik ma możliwość poznania fascynujących losów, które są odzwierciedleniem realnych zdarzeń. Najlepsze książki na faktach cechuje staranność w przedstawianiu  wydarzeń, wiarygodność oraz intrygująca narracja, która przyciąga uwagę czytelnika. Istotne są także głębia tematyczna oraz rzetelne opracowanie źródeł.

Czytanie pozwala poszerzać horyzonty, dzięki poznawaniu różnorodnych losów, kultur oraz ludzkich doświadczeń. To również doskonały sposób na zdobycie wiedzy na temat ważnych wydarzeń historycznych i społecznych.

Książki oparte na faktach

Oto lista 10 książek opartych na faktach, które oferują zarówno wnikliwe spojrzenie na rzeczywiste wydarzenia, jak i głębokie portrety osób czy znaczących momentów historycznych:

 1. „In Cold Blood” by Truman Capote – Pionierski reportażowy powieściopisarz przedstawiający morderstwo rodziny Clutter w Kansas w 1959 roku.
 2. „Schindler’s List” by Thomas Keneally – Opowieść o Oskarze Schindlerze, który uratował ponad tysiąc Żydów podczas Holocaustu.
 3. „The Diary of a Young Girl” by Anne Frank – Autentyczny dziennik napisany przez młodą dziewczynę, Anne Frank, dokumentujący jej życie w ukryciu podczas nazistowskiej okupacji Holandii.
 4. „Unbroken” by Laura Hillenbrand – Historia Louisa Zamperiniego, amerykańskiego olimpijczyka i weterana II wojny światowej, który przeżył zestrzelenie swojego samolotu, dryf na tratwie i japoński obóz jeniecki.
 5. „The Immortal Life of Henrietta Lacks” by Rebecca Skloot – Opowieść o Henrietcie Lacks, której komórki zostały pobrane bez jej wiedzy i zgody, co przyczyniło się do licznych naukowych odkryć.
 6. „Hiroshima” by John Hersey – Dokładne relacje sześciu ocalałych z ataku atomowego na Hiroszimę, ukazujące skutki katastrofy.
 7. „The Right Stuff” by Tom Wolfe – Opisuje wczesne dni amerykańskiego programu kosmicznego i historie pilotów-testerów oraz astronautów Mercury Seven.
 8. „Into the Wild” by Jon Krakauer – Historia Christophera McCandlesa, młodego mężczyzny, który zdecydował się na życie na Alasce w dążeniu do samowystarczalności i ostatecznie zmarł tam.
 9. „The Professor and the Madman” by Simon Winchester – Fascynująca opowieść o współtwórcy Oxford English Dictionary, który okazuje się być pacjentem zakładu dla obłąkanych.
 10. „Catch Me If You Can” by Frank Abagnale – Autobiograficzna opowieść Franka Abagnale’a, który jako młody człowiek fałszował czeki i przyjął różne tożsamości, zanim został złapany przez FBI.

Biografie i autobiografie, czyli książki o życiu

Ta pierwsza to opowieść o życiu konkretnej osoby, przedstawiająca obiektywnie jej życiorys, osiągnięcia, tragedie i radości. Poprzez lekturę czytelnik ma okazję poznać sylwetkę wybitnej postaci historycznej, artysty, naukowca czy polityka. Zaś autobiografia natomiast jest formą literatury faktu, w której autor sam opowiada własną historię życia, toteż może przedstawiać niektóre fakty w  subiektywny sposób, bądź nawet koloryzować rzeczywistość.

Na rynku dostępne jest wiele znakomitych życiorysów, takich jak „Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza” autorstwa Artura Domosławskiego, będąca fascynującym portretem wybitnego reportera polskiego. Książka ta doskonale ukazuje życie i twórczość Kapuścińskiego. Warto sięgnąć po dzieje wybitnych postaci, takie jak „Stanisław Lem. Życie pisze najlepsze książki” napisane przez Wojciecha Orlińskiego. Książka ta prezentuje niezwykłe życie i twórczość znanego pisarza science fiction.

Warto przeczytać też po inne życiorysy ikon w swoich dziedzinach m.in. Anna Wintour, Elon Musk, Aleksander Kwaśniewski czy Ferrari to tylko niektóre nazwiska warte uwagi. Co więcej, autobiografię wielkich postaci stają się bestsellerami w Polsce i na świecie – Książę Harry, Britney Spears czy Pamela Anderson jako jedni z wielu wydali swoje książki pozwalając czytelnikom poznać ich życie i skłaniają do refleksji nad najciekawszymi sprawami z ich udziałem.  

Reportaże o zbrodniach

Reportaże o zbrodniach to gatunek literacki, który przedstawia autentyczne kroniki kryminalne, fascynujące czytelników wstrząsającymi opisami prawdziwych zdarzeń, psychologicznymi portretami sprawców przestępstw oraz intrygujące sylwetki śledczych, które mogą być porównywane do dobrych książkowych horrorów. Najlepsze książki o zbrodniach oparte na prawdziwych zdarzeniach wyróżniają się starannym opracowaniem mrożących krew w żyłach opowiadań, które wywołują w czytelniku silne emocje. Autorzy tych reportaży potrafią wciągnąć czytelnika w mroczny świat prawdziwych zbrodni.

Na półkach księgarń znajdziemy wiele wstrząsających reportaży o zbrodniach, takich jak „Czas stalinowskich ciemności” autorstwa Anity K. Wołochińskiej, prezentującej przerażające losy ofiar sowieckiego terroru. Książki o zbrodniach na faktach często prezentują fascynujące i przerażające zagadki psychopatycznych umysłów takie jak „Prawdziwa historia zabójcy” Richarda Kuklińskiego. Dzięki tej książce można poznać losy jednego z najgroźniejszych morderców w Stanów Zjednoczonych.

Kroniki podróży po ziemiach odzyskanych

Książki opowiadające o podróżach po ziemiach odzyskanych prezentują fascynujące opowieści o podróżach po historycznych regionach, które zmieniały swoją przynależność państwową na przestrzeni dziejów. Prawdziwe dzieje podróży pozwalają czytelnikowi poznać niezwykłe losy mieszkańców tych ziem, ich tradycje, zwyczaje oraz przeszłość regionu, która dla wielu osób jest zupełnie nieznana. Przykładem fascynującej opowieści jest „Kresy. Wędrówki po nieistniejącej dziś Polsce” Andrzeja Stasiuka, który opisuje podróże po dawnych ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej. Godna polecenia jest też książka „Szukając przegranych” Ryszarda Kapuścińskiego, w której autor prezentuje swoje podróże po rejonach byłego Związku Radzieckiego.

Jak literatura faktu może inspirować?

Książki oparte na faktach mają potencjał, aby nie tylko przekazywać wiedzę, ale także inspirować oraz wpływać na czytelnika, angażując go emocjonalnie i intelektualnie. Przekonująca siła literatury faktu tkwi w autentyczności opisywanych wydarzeń w oraz ich uniwersalnym przekazie, który zmusza czytelnika do refleksji nad własnymi doświadczeniami i wyobraźnią. Literatura faktu może wpływać na nasze życie, poszerzając naszą wiedzę, rozwijając empatię oraz zmuszając do refleksji nad własnymi przekonaniami i wartościami. Literatura faktu ma potencjał do inspiracji oraz zachęcania do podejmowania nowych wyzwań i poszukiwania nowych ścieżek życiowych. Przykładem książki, która może zainspirować do sięgnięcia po literaturę faktu jest „21 lekcji na XXI wiek” autorstwa Yuval Noah Harari. Ta opowieść zmusza do refleksji nad naturą ludzkiej egzystencji i tożsamości.

Więc jeśli znudziła Cię fikcja zanurz się w książkach, które napisało samo życie. Znajdziesz mnóstwo pozycji tego gatunku literatury na listach bestsellerów, a najlepsze reportaże czy autobiografie sprawią, że chciałbyś spędzić dwadzieścia cztery godziny na czytaniu. Uwaga, niektóre z książek to zdecydowanie nie są pozycje dla nastolatków. 


Zobacz również:

Książki historyczne o kobietach

Jakie książki czytają ludzie sukcesu?

Książki popularnonaukowe – nauka nie musi być nudna!

Literatura podróżnicza zabiera czytelnika w podróż

Redakcja czytamrecenzuje.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Na jakie studia iść
Książki popularnonaukowe
Angielskie powieści romantyczne

Jesteś zainteresowany reklamą?