czytamrecenzuje.pl

Blog tematyczny o książkach, podcastach i kulturze

Książki

Jak zrobić zakładkę do książki, abyś już nigdy więcej nie stracił/a wątku!

Jak zrobić zakładkę do książki, abyś już nigdy więcej nie stracił/a wątku!

Istnieją na to różne sposoby, od wkładania między strony czego popadnie (chusteczek, papierków po cukierkach, skrzydełko obwoluty), przez samozwańcze zakładki (paragony, które zawsze ekspedienci w księgarniach wsadzają za okładkę), po piekło dla miłośników książek i bibliotek – zaginanie rogów! Jednak wykonanie własnej, oryginalnej zakładki nie jest wcale takie trudne.

W artykule znajdziesz instrukcje jak zrobić:

  • Zakładkę w jedną chwilę 
  • Klasyczną zakładkę w mniej klasycznej odsłonie 
  • Niezwykłą zakładkę do książek

Zakładka niewymagająca dużego wysiłku 

Wystarczy Ci tak naprawdę kawałek papieru w ulubionym kolorze bądź taki, który jest pod ręką oraz nożyczki. Należy wyciąć z arkuszu papieru pożądany kształt i rozmiar przyszłej zakładki – klasycznie w prostokąt, bądź w jakieś mniej oczywiste figury geometryczne, nawet w serduszko. Jeśli czujesz, że chcesz ją jednak trochę udoskonalić, możesz zrobić dziurkę u jej szczytu i przepleść wstążką, doda jej to eleganckiego wyglądu. Mały akcent, a naprawdę robi robotę.

Jeśli oczekujesz czegoś więcej, niż skrawka papieru ze wstążką

Będziesz potrzebować czegoś do ozdobienia bazowej zakładki, która przedstawiona jest wyżej – mogą to być mazaki, żelopisy z brokatem, naklejki, stemple, kolorowy papier, farbki czy koronka (wtedy potrzeba jeszcze kleju). Tak naprawdę, możesz ją udekorować tak jak Ci w duszy gra i dać się ponieść fantazji oraz dziecięcej radości tworzenia. Pingwiny, owoce, gwiazdy, ulubiony cytat czy układ okresowy pierwiastków – nie ma żadnych granic. Co więcej, specjalnie ozdobiona zakładka handmade może być świetnym prezentem dla bliskiego Ci mola książkowego, już nigdy nie będzie musiał zagiąć rogu.

Kiedy czujesz, że zakładka nie może być tuzinkowa

Potrzebujesz czegoś co zwróci uwagę innych podróżujących w pociągu albo wciąż nie znalazłeś satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie jak zrobić zakładkę do książki? Kilka pomysłów dla Ciebie. Możesz wykorzystać mulinę, wełnę czy sznurek i zapleść warkocz albo coś bardziej skomplikowanego, jak na przykład wzory bransoletek, które robiło się w dzieciństwie. Ciekawą zakładkę do książki możesz wykonać również z koralików, najlepiej z tych najdrobniejszych, aby nie zniekształcić książki. Kiedy będziesz w trakcie czytania, możesz założyć ją na nadgarstek. Natomiast jeśli jesteś uzdolniony manualnie, możesz spróbować wykonać ją z origami albo uszyć z resztek materiałów zalegających w domu.

Jaka jest najdziwniejsza zakładka do książki, jakiej użyłeś? Może był to wzornik farby w odcieniu garść muszelek… jak poetycko! Albo kolczyk z wiszącym kamieniem? Teraz już masz kilka pomysłów na to jak zrobić zakładkę do książki!


Zobacz również: Książki, które warto przeczytać – tytuły, których lektury nie będziesz żałował!

Udostępnij