Strona główna
Książki
Tutaj jesteś

Jak zachęcić siebie i innych do czytania książek?

12 lutego, 2024 Jak zachęcić do czytania książek?

Zadają je sobie rodzice maluchów czy starszych dzieci, ale też dorośli, którzy nie mieli nigdy nawyku czytania, a jednak chcieliby zacząć. Wiadomo, że czytanie ma wiele zalet, ale czasami one nie wystarczają by zachęcić do sięgnięcia po książkę z własnej woli. Niemniej jednak istnieje kilka rozwiązań tego problemu.

W artykule:

  • Zalety czytania mówią same za siebie
  • Jak zachęcić innych do czytania?
  • Jak zachęcić siebie do czytania?

Zobacz również: Kim jest mól książkowy?

Zalety czytania same zachęcają do czytania książek

Czytając książki przeżywa się inne życia, co rozwija osobowość, wrażliwość i empatię. Lektura stymuluje też procesy poznawcze, uruchamia wyobraźnie, pobudza kreatywność i zwiększa zasób słownictwa. Dzieci, którym czyta się na głos szybciej przyswajają język, młodzi dorośli kształtują swoją osobowość, a u starszych utrzymuje mózg w dobrej kondycji.

Jak zachęcić do czytania książek? Odwieczne pytanie

Podstawową zasadą jest, aby nie zmuszać, ale zachęcić, żeby ta osoba sama sięgnęła po książkę. Jeśli chodzi o dzieci to warto czytać im na głos oraz stanowić „czytelniczy” przykład. Kiedy widzą rodziców czytających gazetę przy śniadaniu, książkę po obiedzie czy słuchających audiobooka w aucie – dziecko samo zapragnie być tak jak mama czy tata i poprosi o książkę dla siebie. Jeśli chcesz zachęcić do czytania kogoś starszego, zabierz go do kina na adaptację książki, a może spodoba się mu na tyle, żeby sięgnął po powieść. Kup książkę bez okazji i podaruj w prezencie – każdy kocha dostawać prezenty, a niespodzianki jeszcze bardziej. Dopasuj lekturę do tej osoby oraz wybierz coś z ładną okładką, wtedy może chętniej po nią sięgnie. Zachęć do odsłuchu audiobooków, żeby udowodnić, że książki mogą być równie porywające co seriale, podcasty czy filmy, wtedy połowa drogi za Tobą. Bądź po prostu opowiedz mu o zachwycającej książce, którą czytałeś (bez spojlerów) i podsuń swój egzemplarz – „musisz to przeczytać”!

Lekarstwo na zastój czytelniczy – jak zachęcić samego siebie do czytania?

Czasami przychodzi taki moment, kiedy mimo miłości do książek, nie masz ochoty ich czytać – jest to blokada czytelnicza. Jednak istnieje na to parę sposobów, jeśli odpoczynek od lektury już Ci nie służy. Zacznij od czegoś co Ci się podoba, może to ulubiona seria albo autor. Albo wręcz na odwrót, sięgnij po coś zgoła innego. Zaczytujesz się w romansach, przeczytaj kryminał czy reportaż, albo spróbuj przesłuchać audiobooka czy zapytaj przyjaciela o polecenie jego ulubionej książki i to może Cię zachęcić z powrotem do czytania książek. Postaw na krótszą lekturę i ogranicz się do jednej na raz. Czasami jesteśmy przebodźcowani ilością informacji na co dzień, a mogą dochodzić do tego różne fabuły i bohaterowie. Jeśli książka Ci się nie podoba, nie musisz jej kończyć tylko dla faktu przeczytania kolejnej książki. Zaplanuj czas na czytanie – 10 stron przed snem, brzmi dobrze!

Pamiętaj też, żeby zawsze mieć książkę pod ręką – czy to, żeby poczytać maluchowi, pożyczyć mamie w podróży lub przyjacielowi, któremu rozładował się smartfon albo poczytać w drodze do domu. Zawsze warto próbować.

Redakcja czytamrecenzuje.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Na jakie studia iść
Książki popularnonaukowe
Angielskie powieści romantyczne

Jesteś zainteresowany reklamą?