Strona główna
Książki
Tutaj jesteś

Na jakie studia iść? Test za darmo. Sprawdź swoje predyspozycje do studiów

6 kwietnia, 2024 Na jakie studia iść

Co roku tysiące osób decyduje się na kontynuację nauki i aplikuje na studia. Wybór kierunku jest podyktowany różnymi czynnikami; część przyszłych studentów kieruje się przeciętnymi wynagrodzeniami absolwentów danego kierunku, część – stawia na rozwój własnych zainteresowań. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie.

Czym kierować się przy wyborze studiów?

Osoby, które po raz pierwszy podejmą naukę w szkole wyższej, mają do wyboru studia I stopnia (3-letnie) lub studia jednolite magisterskie (5-letnie, których ukończenie daje tytuł magistra). Tym samym przyszli studenci spędzą na zajęciach sporo czasu – i dlatego warto, by dobrze przemyśleli swoją decyzję dotycząca kierunku studiów, tak by po ich ukończeniu mieli poczucie, że kilka lat wcześniej dokonali właściwego wyboru.

Czym zatem warto kierować się przy wyborze studiów? Po pierwsze – najlepiej nigdy nie sugerować się wyłącznie jednym czynnikiem. Wbrew pozorom sporo osób popełnia ten błąd, biorąc pod uwagę jedynie średnie wynagrodzenie absolwentów czy własne zainteresowania. Szybko może się jednak okazać, że np. dobre zarobki osób, które ukończyły konkretny kierunek, wynikają z mocno stresującej i obciążającej pracy, na którą dana osoba nie jest gotowa. Często zdarza się także, że przyszli studenci decydujący się na studiowanie pasjonującej ich dziedziny są rozczarowane perspektywami zawodowymi (dotyczy to zwłaszcza studentów niszowych kierunków w rodzaju etnologii czy archeologii). Wiele osób nie uwzględnia też sytuacji na rynku pracy i prognoz publikowanych przez ekspertów.

Innym ogromnym błędem popełnianym przez większość przyszłych studentów jest nieuwzględnianie własnych predyspozycji zawodowych.

Predyspozycje zawodowe – dlaczego są tak ważne?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o kierunku studiów warto mieć na uwadze również własne predyspozycje zawodowe – czyli uzdolnienia, ale i ograniczenia. Dlaczego to takie istotne? Jeśli dana osoba podejmie studia, a następnie pracę w zawodzie, do którego nie ma predyspozycji, rozwój kariery zawodowej może być w jej przypadku znacznie utrudniony. Łatwo wyobrazić sobie na przykład, że ekstrawertyk, który uwielbia kontakt z innymi ludźmi, najlepiej odnajduje się w działaniu i nienawidzący rutyny może nie sprawdzić się jako księgowy, od którego wymaga się skrupulatności, sumienności i najczęściej – samodzielnego działania. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma szans na zostanie dobrym specjalistą; może być to jednak dla niego znacznie trudniejsze.

Nie wszyscy wiedzą jednak, jakie predyspozycje zawodowe posiadają; w takim przypadku pomocny może okazać się darmowy test predyspozycji zawodowych. Wystarczy odpowiedzieć na podane pytania, by móc więcej dowiedzieć się na temat własnych talentów – i podjąć właściwą decyzję odnośnie kierunku studiów.

Znajdź właściwy kierunek rozwoju i sprawdź, w jakich zawodach najłatwiej się odnajdziesz!

Artykuł sponsorowany

Redakcja czytamrecenzuje.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Na jakie studia iść
Książki popularnonaukowe
Angielskie powieści romantyczne

Jesteś zainteresowany reklamą?