Strona główna
Nauka
Tutaj jesteś

Jak napisać recenzję książki?

8 lutego, 2024 Jak napisać recenzję książki

Jeśli przeczytałeś świetną książkę i chcesz się podzielić tym co Cię zachwyciło, albo okazała się on rozczarowująca i musisz ostrzec przed nią wszystkich, to rozważ napisanie recenzji! Może nie wiesz, jak to zrobić? Poniżej kilka informacji, które mogą Ci się przydać.

  • Co to jest recenzja?
  • Jak napisać recenzję książki?
  • Co zrobić, żeby twoja recenzja była wyjątkowa?

Zobacz również: Książki, które warto przeczytać – tytuły, których lektury nie będziesz żałował!

Co to jest recenzja?

Recenzja to prezentacja, opracowanie i ocena tekstu kultury bądź wydarzenia. Można recenzować dzieła pisane, piosenki, wystawy fotograficzne, gry komputerowe lub film. Niemniej jednak obecnie recenzja wychodzi poza ramy szeroko pojętej kultury, ponieważ zrecenzować można sprzęt sportowy, samochód, kosmetyk czy buty. Nie musi być też pisana – popularność zyskują recenzje w formie wideo na mediach społecznościowych. Co więcej, recenzje można spotkać w gazecie, na forach, blogach, mediach społecznościowych i w sklepach internetowych pod opiniowanym produktem. 

Jak napisać recenzję książki?

Pisząc recenzję książki istotne jest, aby była to uporządkowana wypowiedź zawierająca informacje o utworze, przedstawienie go z analizą poszczególnych elementów oraz ocenę. W pierwszym akapicie należy zawrzeć tytuł dzieła, autora, rok wydania, gatunek czy nurt w jakim zostało napisane oraz inne informacje, które mogą przydać się do lepszej argumentacji. W kolejnym, zamieść zarys fabuły i problematyki przy krótkiej interpretacji najważniejszych części składowych tekstu. Pamiętaj jednak, aby nie streszczać fabuły! Recenzje często czytają Ci, którzy jeszcze nie sięgnęli po daną książkę, unikaj więc spojlerów. W następnych akapitach napisz co Ci się podobało, a co nie. Ostatni akapit służy do wydania oceny końcowej recenzowanej książki.

Sztuczki na wyjątkową recenzję

Aby twoja recenzja była lepsza niż wszystkie pamiętaj o dobrej argumentacji swoich opinii – ważne są konkrety. Zrób więc porządny research, aby dowiedzieć się więcej o autorze, jego inspiracji, może o nagrodach jakimi tekst został nagrodzony, o odwołaniach do innych dzieł, stylu w jakim została napisana książka. Warto wspomnieć o takich szczegółach, ponieważ to sprawi, że czytelnicy będą widzieli Ciebie jako eksperta. Unikaj też skrajnych sformułowań, że książka jest beznadziejna, albo bezdyskusyjnie najlepsza na świecie. Staraj się używać fachowego języka odnosząc się do tekstu (fabuła, dialog, świat przedstawiony) oraz zróżnicowanego słownictwa, pomóc w tym może słownik wyrazów bliskoznacznych. Nikt nie chce czytać wciąż o dobrej książce, dobrej narracji i dobrym bohaterze. Pamiętaj też o ciekawym tytule, to pierwsze co zachęci czytelnika do twojej recenzji, a nie innej. Możesz również pokazać trochę siebie w swoim tekście – twój indywidualny styl, humor czy pasja na pewno wyróżnią twój tekst!

Pamiętaj, że w recenzji chodzi o twoje osobiste odczucia po przeczytaniu książki, więc nie bój się go wyrazić, nawet jeśli nikt jeszcze nie skrytykował jej. Powodzenia przy pisaniu!

Sprawdź też: Co to jest analogia? Definicja z przykładami

Redakcja czytamrecenzuje.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile krajów jest w Europie?
Jak powstaje szadź i rosa?
Jakie są rodzaje chmur i co zwiastują?

Jesteś zainteresowany reklamą?