czytamrecenzuje.pl

Blog tematyczny o książkach, podcastach i kulturze

KsiążkiSpołeczność

Co to jest reportaż? Zbierzmy fakty! 

Co to jest reportaż? Zbierzmy fakty! 

Nazwa skądś znajoma, słyszana w telewizji, w radiu oraz widywana w gazecie. W szkole coś było, jednak nie do końca wiadomo o co chodzi. Znowu informacja, że nagroda za najlepszy reportaż została przyznana. Co jest w takim razie reportażem?

W artykule znajdziesz:

  •  Cechy gatunku oraz podział reportaży
  • Jak napisać reportaż 
  • Wybór najznakomitszych reportaży

Zobacz również: Książki, które warto przeczytać – tytuły, których lektury nie będziesz żałował!

Czyli co to jest reportaż?

Jest to gatunek na pograniczu literatury faktu, publicystyki oraz literatury pięknej. Nazwa wzięła się od łacińskiego słowa reportare, które znaczy donosić o czymś, ludziom, którzy tego nie widzieli. Jego zadaniem jest przedstawienie faktów zgodnie z rzeczywistością przy pomocy artystycznych środków wyrazu. 

Warto też wspomnieć o tym, że każdy reportaż może być zrealizowany inaczej, ponieważ zależy to od inwencji jego autora, a który dobiera poszczególne narzędzia głownie w zależności od poruszanego tematu.

Sam reportaż zaś można podzielić ze względu na sposób realizacji oraz miejsce jego publikacji: 

  • pisany, który zamieszczany jest w prasie, bądź wydawany w formie książkowej
  • radiowy w formie ścieżki dźwiękowej, który emitowany jest przez rozgłośnie radiowe, obecnie też w formie podkastu, 
  • filmowy – gatunek filmu dokumentalnego, który nie narzuca interpretacji pokazanych faktów,
  • telewizyjny pokazujący migawki połączone z interpretacją na podstawie wyłącznie tego co przedstawiane jest w kadrze, 
  • fotoreportaż bazujący na zdjęciach, z rzadkim użyciem słów.

How to, czyli jak zrealizować swój reportaż

Istotne jest, aby wybrać dobry temat – coś na czasie, aktualny problem czy trend. Jednak kunszt polega na to, by zrealizować go w nietuzinkowy sposób, zebrać materiały, porozmawiać z kilkoma osobami oraz przekazać własne obserwacje, bo to właśnie indywidualne podejście do tematu jest atutem. Ważne jest, aby treść bazowała na prawdzie i była wiarygodna, bo zadaniem reportażu jest, żeby przedstawić fakty. Realizacja natomiast jest dowolna, jeśli chcesz opowiedzieć historię za pomocą obrazów, dźwięku czy słów – wybór należy do Ciebie.

Znane reportaże, których nazwy na pewno kojarzysz

Tekstem, z nazwą którego spotkał_ś się co najmniej raz w życiu jest dzieło Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”, a wiem to stąd, że jest to lektura szkolna. A także obiły Ci się o uszy nazwiska takie jak Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Filip Springer, Jacek Hugo-Bader czy Justyna Kopińska – wszyscy są polskimi autorami reportaży. Warto też wspomnieć o „Antologii polskiego reportażu” redakcji właśnie Mariusza Szczygła, który w trzech tomach zamieścił wzorowe teksty polskich autorów.

Reportaż jest bardzo życiowym gatunkiem, ponieważ odpowiada na pytania codzienności, ale też opowiada o tym, o czym nie wszyscy wiedzą – daje nową perspektywę, stymuluje poznawczo. Warto więc raz na jakiś raz sięgnąć po reportaż i dowiedzieć się co w świecie piszczy.

Udostępnij