Strona główna
Książki
Tutaj jesteś

Korzyści płynące z czytania, czyli dlaczego warto czytać książki

8 lutego, 2024 Korzyści płynące z czytania

Od dziecka mówi się, że lepiej byś zabrał się za książkę zamiast ślęczeć wciąż przed komputerem. Nie ma jednak pewności czy rodzice i dziadkowie wiedzieli wtedy o wszystkich korzyściach płynących z czytania i nie mówili tego tylko wyłącznie z nadziei żebyście wyrośli na mądrych ludzi. Poniżej jest cała lista, dla tych, którzy już korzystają z nich i dla niedowiarków, że książki faktycznie są ok.

W artykule znajdziesz: 

  • Jak czytanie wpływa na mózg
  • Korzyści płynące z czytania
  • Jak zacząć czytać książki

Zobacz również: Książki, które warto przeczytać – tytuły, których lektury nie będziesz żałował!

Jak czytanie wpływa na mózg?

W mózgu nie ma dedykowanego narzędzia odpowiedzialnego za czytanie, to dlatego trzeba się nauczyć tej czynności od zera. Sprawia to, że do czytania zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu i wymaga dobrych połączeń między nimi – mózg pracuje silniej podczas lektury. Niemowlęta dzięki czytaniu na głos przyswajają język, przez słuchanie książek kształcą się im obszary w mózgu odpowiedzialne za mówienie. Zaś u młodych dorosłych czytanie może wywrzeć ogromny wpływ na rozwój osobisty. Ta aktywność zachowa twój mózg w dobrej kondycji – ryzyko zachorowania na Alzheimera jest nawet dwa razy mniejsze, a rozwoju demencji o 2,5 razy u aktywnych czytelników. Zaś u osób starszych, lektura poprawia pamięć.

Czytając książki staniesz się lepszym człowiekiem…

Dosłownie. Czytanie daje możliwość przeżycia innych historii niż nasze, otwiera na nowy świat, doświadczenia, pozwala patrzeć dalej i poszerza horyzonty, a przy okazji znacznie zwiększa zasób słownictwa. Uczestniczenie w rozmaitych historiach, patrzenie na rzeczywistość oczami różnych bohaterów uwrażliwia, rozwija empatię w prawdziwym świecie. W trakcie czytania wyobraźnia pracuje bardziej, aniżeli oglądając film czy przeglądając media społecznościowe, a to pobudza kreatywność, więc już nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem inspiracji. Co więcej, czytanie Cię zrelaksuje – książkę możesz mieć zawsze pod ręką, co uratuje Cię przed nudą i zirytowaniem, kiedy autobus znów stoi w korku.

Teraz już wiesz, dlaczego warto czytać książki, więc jak zacząć?

Zacznijmy od tego, że nie wszystkie książki to lektury szkolne, z których trzeba napisać kartkówkę. Więc wystarczy, że zastanowisz się co Cię interesuje i wybierzesz tytuł. Może zainteresuje Cię okładka, opis z obwoluty czy przypomnisz sobie, że ktoś Ci ją kiedyś polecał. Nie musisz przeczytać całej książki jednego wieczoru, jeśli nie chcesz, zacznij od 10 stron dziennie, najlepiej przed snem, ponieważ ograniczysz wtedy emisję niebieskiego światła ze smartfonu. Jeśli wejdzie Ci to w nawyk ani się obejrzysz, a będziesz czytać jedną książkę za drugą. Ważne jest też, żeby jakaś książka była zawsze pod ręką – nie wiesz, kiedy dopadnie Cię chęć dokończenia książki, którą czytasz.

Jak widać czytanie książek ma tyle zalet i wcale nie chodzi tu o 100 książek rocznie, ale czy ma jakieś wady? Ucierpieć może jedynie portfel…

Redakcja czytamrecenzuje.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najlepsze książki o jodze
Na jakie studia iść
Książki popularnonaukowe

Jesteś zainteresowany reklamą?