czytamrecenzuje.pl

Blog tematyczny o książkach, podcastach i kulturze

Książki

Co to jest literatura piękna?

Co to jest literatura piękna?

To forma sztuki słowa, która może zawierać różnego rodzaju tematy, historie, oraz wywoływać szeroki zakres emocji u czytelników. Jest to zwykle fikcyjna proza, a czasami także poezja, która ma na celu dostarczyć przyjemność estetyczną oraz emocjonalną.

W artykule:

  • Czym jest literatura piękna? 
  • Klasyki literatury pięknej
  • Znaczenie literatury pięknej 

A więc czym jest?

To szeroka kategoria literatury, zaliczająca zarówno klasyki, jak i nowości literackie. Książki z tej kategorii zazwyczaj zawierają literacką wartość estetyczną, co sprawia, że czytelnicy chętnie sięgają po tego rodzaju literaturę. Jej wartość polega między innymi na jej zdolności do poruszania istotnych tematów, przekazywania uniwersalnych prawd oraz inspiracji czytelników do refleksji i rozwijania wyobraźni. Może mieć ogromny wpływ na czytelników, stymulując ich myślenie, uczucia oraz poszerzając ich horyzonty. Czytelnicy często odnajdują w niej odzwierciedlenie swoich własnych doświadczeń, emocji i wyobrażeń.

Klasyki – to te tytuły warto znać

Klasyki to powieści, które nie tylko stanowią podstawę literatury światowej, ale także zawierają uniwersalne przesłanie oraz tematykę, która jest nadal aktualna i inspirującą, a dzieła uznane są za nadrzędne, mające trwałą wartość artystyczną i literacką. Zalicza się do nich klasyczne powieści takie jak „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa oraz „Zbrodnia i Kara” Fiodora Dostojewskiego – ponadczasowe bestsellery beletrystyki. Są to mistrzowie literatury pięknej, czyli autorzy, których twórczość, z powodu wybitnej wartości artystycznej, jest szczególnie ceniona przez czytelników i krytyków literackich. 

Znaczenie literatury pięknej

Literatura piękna ma istotny wpływ na sztukę, inspirując twórców z różnych dziedzin artystycznych, takich jak malarstwo, muzyka czy teatr. Odzwierciedla aktualne społeczne i kulturowe realia, stając się ważnym źródłem informacji o charakterze danego społeczeństwa oraz inspirując do dyskusji nad tymi zagadnieniami. Może odmieniać światopogląd czytelników, stawiając im pytania o istotne kwestie moralne, etyczne, a także społeczne i polityczne.

Polska literatura piękna, czyli „cudze chwalicie, swego nie znacie”

Polska literatura piękna ma wiele arcydzieł, wartościowych zarówno pod względem artystycznym, jak i społecznym. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na Olgę Tokarczuk, która wciąż zaskakuje czytelników swoją twórczością. Autorka została nagrodzona literacką nagrodą Nobla a jej powieść „Księgi Jakubowe” to wydawniczy sukces, a księgarnie przez długi czas nie mogły zaoferować tej książki. Jednak w historii literatury polskiej zapisało się wiele znakomitych tytułów, obecnie znanych bardziej jako lektury szkolne, a z współczesnych autorów fikcji literackiej warto wymienić na przykład Jakuba Żulczyka, Zytę Rudzką i Joannę Bator. 

Warto sięgać po te książki, mimo że może nie są całkiem rozrywkowe, to wzruszają i skłaniają do myślenia. Czytanie ich sprawia przyjemność obcowania z pięknem. 


Zobacz również:

Angielskie powieści romantyczne

Najlepsze książki o sporcie

Wszystko o książkach przygodowych

Romantyczne filmy na podstawie książek

Udostępnij