Przechadzając się po księgarni czasami dochodzi się do realizacji, że książek jest tak dużo, że człowiek nie jest w stanie przeczytać wszystkich. Ale czy powstawanie książki jest tak łatwe, że jest ich tak wiele? Jest to łatwiejsze niż się wydaje, jednak wciąż wymaga trochę zachodu… więc jak powstaje książka?
W artykule przejdziesz przez proces powstawania książki:
- Praca autora
- Wydawnictwo
- Druk i dystrybucja
Zobacz również: Kim jest mól książkowy?
Wszystko zaczyna się od pomysłu autora
Czasami ów zarys historii towarzyszy mu on przez całe życie kiełkując powoli, a innymi razy to jedna myśl, która uderza jak grom z jasnego nieba. Niemniej jednak, pomysł to dopiero początek, ponieważ przed autorem jeszcze długa droga ciężkiej pracy. Zaczyna się od wymyślenia fabuły, bohaterów, świata przedstawionego – wszystkiego. Warto zaplanować szczegółowy plan wydarzeń, aby nie zgubić wątku w czasie pisania i uzyskać zamierzony efekt. Jednak na pewno istnieją wirtuozi pisarstwa, którzy zaczynają od początku i prowadzą historię do końca ze świetnym skutkiem bez żadnych planów. Kiedy książka jest kompletna w oczach autora wysyła maszynopis lub plik cyfrowy się do wydawnictwa, bądź wydawnictw, bo trzeba być nastawionym, że książka może zostać odrzucona. Obecnie można też wydać książkę na własną rękę w wydawnictwie, jednak tedy to autor pokrywa koszty. Bądź samodzielnie wydać książkę od A do Z.
Praca zespołowa – wydawnictwo
Kiedy wydawnictwo uzna, że książka jest warta publikacji i zostanie podpisana umowa – cała maszyna wydawnicza rusza. Zaczyna się od redakcji merytorycznej i językowej oraz ewentualnego ulepszenia tekstu. Jeśli jest to książka naukowa potrzeba recenzji innych specjalistów z danego pola. Później główny redaktor ustala wygląd książki, od fontu, przez wielkości książki, po wygląd okładki i obecności ilustracji czy zdjęć. Później ilustrator projektuje przyciągającą wzrok okładkę. Książka jako plik cyfrowy trafia do korekty, czyli ostatecznego sprawdzenia czy występują w tekście literówki albo błędy składniowe. Zawsze lepiej, kiedy książkę przed wydaniem sprawdzi kilka osób, by wyłapać wszystkie możliwe błędy. Tak przygotowana książka trafia do druku.
Jak naprawdę powstaje książka, czyli druk i dystrybucja
Wydawca ustala ilość egzemplarzy do druku. Najpierw zazwyczaj jest drukowana makieta, czyli jeden egzemplarz, by sprawdzić czy wszystkie błędy zostały wyeliminowane. W drukarni zawartość książki i okładka drukowane są osobno, później maszyna introligatorska bądź bardziej tradycyjnie introligator zszywają czy sklejają obie części. Następnie wydrukowane książki są dystrybuowane w całym kraju. Trafiają do bibliotek, księgarni, sklepów internetowych. Istotna jest jeszcze odpowiednia promocja tytułu.
A wszystko zaczęło się od pomysłu autora – tak właśnie powstaje książka. Przebywa drogę z głowy na półki i do rąk czytelników. Niemniej jednak obecnie istnieje możliwość samodzielnego wydawania tekstów w Internecie, ale z książką papierową jednak łączy się prestiż, kiedy widzi się na niej swoje nazwisko.